Na przyjęciu rozmawia lekarz z prawnikiem. Co chwila ktoś im przeszkadza, pytając lekarza o darmową poradę w sprawie jakiejś dolegliwości. Po godzinie takiej przerywanej rozmowy zrozpaczony lekarz pyta prawnika:
- Co pan robi, żeby ludzie przestali pana pytać o sprawy zawodowe, kiedy jest pan poza biurem?
- Daję im rady - mówi prawnik - a potem przesyłam im rachunek.
Lekarz trochę się zszokował, ale postanowił spróbować. Następnego dnia,
czując się nieco winnym, przygotował rachunki. Kiedy poszedł do swojej
skrzynki pocztowej, znalazł rachunek od prawnika.
Prawnik, inżynier i matematyk zdają test.
Zaczyna inżynier, pytają go:
- Ile jest 2+2?
Inżynier pomyślał chwilę i powiedział:
- 4.
Potem zawołano matematyka i zadano mu to samo pytanie. Po chwili zastanowienia odpowiedział:
- 4,0.
Następnie wezwano prawnika i usłyszał to samo pytanie. Prawnik odpowiedział szybciej niż matematyk:
- A ile chcecie, żeby było?
Remontujący mieszkanie mogą liczyć na zwrot VAT
Remontujący mieszkanie mogą liczyć na zwrot części wydatków poniesionych na kupno materiałów budowlanych. Osoby fizyczne mogą wnioskować o zwrot nie częściej niż raz w roku, a poniesione wydatki powinny być udokumentowane fakturami. Kupując materiały budowlane za kwotę 123 tys. zł, zwrot może wynieść nawet 15 tys. złotych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
- budową budynku mieszkalnego,
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach.
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Do ulgi ważna jest faktura
Omawiany zwrot odnosi się do wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi na osobę fizyczną od dnia 1 maja 2004 r. Dotyczy on wydatków poniesionych na zakupTak więc wydatki na samą usługę remontu nie będą podlegały odliczeniu, natomiast materiały nabyte w celu wykonania tej usługi będą się już kwalifikowały do odliczenia. Do przykładowych robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego zaliczyć można wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej, wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie, modernizacja konstrukcji stropu, remont lub modernizacja elewacji budynku itp.
Limit zwrotu
Ustawodawca wyznaczył limity, do wysokości których podatnik może otrzymać zwrot poniesionych wydatków. Dla stawki podatku VAT w wysokości 22 proc. (23 proc.) zwrot wynosi, 68,18 proc. (65,22 proc.) kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. (12,195 proc.) kwoty stanowiącej iloczyn:- 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika (cena
1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu) - w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w przywołanym wyżej art. 3, ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę - 30 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika jak wyżej dla inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę.
- 70 m kw. i ceny 1 m kw. - jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę,
- 30 m kw. i ceny 1 m kw. - jeżeli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę.